Czy szukasz syntezatora mowy, który potrafi konwertować tekst na mowę, ułatwiając Ci słuchanie treści pisanych, albo w celu tworzenie interaktywnych treści? Jeśli tak, to może zainteresuje Cię aplikacja play.ht.
Wraz z rozwojem audiobooków i podcastów, technologia text-to-speech, czyli zamiana tekstu na mowę, stała się coraz bardziej popularna. Aplikacja play.ht została zaprojektowana, aby zapewnić wysokiej jakości doświadczenie text-to-speech dla różnych użytkowników, od studentów do profesjonalistów.
W tym artykule dokonamy przeglądu aplikacji play.ht, omawiając jej cechy, docelowych użytkowników i ceny. Przedstawimy również ocenę aplikacji, oceniając jej mocne i słabe strony. Niezależnie od tego, czy szukasz wygodniejszego sposobu na odsłuchiwanie treści, czy należysz do grona twórców treści, szukających sposobu na dotarcie do szerszej publiczności i tworzenie ciekawego contentu, ta recenzja pomoże Ci określić, czy play.ht jest odpowiednim syntezatorem mowy dla Ciebie.
Czym jest aplikacja Play.ht?
Play.ht to internetowa platforma zamiany tekstu na mowę, która pozwala użytkownikom konwertować ich pisemne treści na wysokiej jakości pliki audio. Używa syntezy głosów AI do generowania naturalnie brzmiących dźwięków i oferuje różne opcje dostosowywania brzmienia i intonacji głosu, aby finalny efekt brzmiał naturalnie.
Syntezator mowy online to narzędzie, które przekształca tekst pisany w słowa mówione przy użyciu głosów generowanych przez komputer. Syntezatory te wykorzystują algorytmy do analizy i przetwarzania tekstu pisanego, a następnie generują ścieżkę audio, która brzmi jak ludzka mowa. Generatory mowy online są powszechnie stosowane jako wsparcie dla osób z zaburzeniami widzenia lub czytania. Ale mają nieporównywalnie większe możliwości i zakres użycia. Ich szersze zastosowanie omówimy za chwilę.
Czemu warto korzystać z generatorów mowy?
Istnieje kilka powodów, dla których osoby prywatne oraz przedsiębiorstwa mogą być zainteresowane wykorzystaniem generatorów mowy.
W przypadku firm pozwala to zaoszczędzić czas i zasoby poprzez automatyzację procesu tworzenia treści audio dla kampanii marketingowych lub komunikacji wewnętrznej. Zapewnia spójność brandingu i przekazu na różnych platformach i kanałach. Zmniejsza koszty zatrudnienia lektorów lub studia nagrań.
Co ważne usługa typy text-to-speech pozwala na szybkie dostosowanie komunikatu i zmianę treści, co zajęłoby dużo więcej czasu w przypadku zewnętrznych lektorów. Również wdrożenie systemów IVR (ang. Interactive Voice Response), czyli systemów umożliwiających interaktywną obsługę osoby dzwoniącej, jest kolejnym „za” dla firm. W ten sposób mogę one zapewnić stała obsługę zapytań i zwiększyć satysfakcję klientów.
W przypadku bardziej prywatnych zastosowań z pewnością można wymienić naukę wymowy języków obcych lub chociażby odsłuchiwanie książek. Omówmy zatem różne przypadki zastosowania dla firm i osób prywatnych.
Gdzie i do czego mogę używać Play.ht?
Narzędzie to może być używane do wielu różnych celów, zarówno komercyjnych jak i osobistych. Oprócz takich zastosowań jak zapewnienie dostępności treści dla osób niedowidzących, aplikację możemy użyć np. do tworzenia audiobooków, podcastów i nagrań głosowych do filmów. Tego typu treści mogą wzbogacić np. wpisy blogowe i artykuły.
Firmy i freelancerzy mogą wykorzystać syntezatory mowy do tworzenia prezentacji, teaserów i reklam, w wielu językach bez konieczności szukania właściwych lektorów. Ponadto aplikację Play.ht można wykorzystać do obsługi sklepów internetowych, rezerwacji wizyt itp.
Ciekawym zastosowaniem może być wspomniana wcześniej nauka języków obcych i prawidłowej wymowy. Oprócz tego korekta i redagowanie tekstów. Często łatwiej wyłapać różne błędy językowe i stylistyczne, po prostu odsłuchując nagrany tekst. Może to poprawić ogólną jakość i jasność pisanego tekstu, czyniąc go bardziej przejrzystym i skutecznym w przekazywaniu zamierzonego komunikatu do odbiorców.
Dodatkowo twórcy gier, filmów, animacji, czy chociażby edukatorzy i nauczyciele mogą wykorzystywać syntezatory mowy do tworzenia unikalnych i angażujących materiałów, filmów, gier i treści.
Syntezator mowy Play.ht może być np. używany do eksperymentowania z różnymi typami głosu i akcentami, dodając unikalny akcent do kreatywnych projektów.
Przykładowe obszary zastosowania:
- Nagrania do blogów i podcastów
- Filmy na YouTube i inne platformy
- Nagranie lektorów do kursów i wideo edukacyjnych
- Materiały marketingowe jak wideo, prezentacje, reklamy
- Tworzenie audiobooków
- Głosy do projektów z obszaru rozrywki, gier, filmów i tworzenie interaktywnej treści
- Nauka języków obcych i ich wymowy
- Dodanie ścieżek audio w innych językach
- Tworzenie instrukcji i przewodników audio
- Obsługa AI sklepów e-commerce, rezerwacje wizyt i inteligentna pomoc klientom
- Zapewnienie dostępności dla osób niedowidzących lub dyslektyków.
Kto może korzystać z syntezatora mowy Play.ht?
Skoro już znamy obszary zastosowania i wiemy czym są generatory mowy, zastanówmy się, komu mogą się przydać. Wspomnieliśmy już, że zakres zastosowania obejmuje zarówno obszary osobiste jak i komercyjne. Zasadniczo, każdy, kto chce przekonwertować tekst na wysokiej jakości dźwięk, będzie zainteresowany możliwościami jakie daje Play.ht.
Wśród odbiorców znajdą się zatem m.in. przedsiębiorcy, pracownicy, sektor NGO, marketingowcy, twórcy treści, freelancerzy, copywriterzy, studenci, nauczyciele.
- Każdy, kto chce przekonwertować tekst na wysokiej jakości dźwięk
- Twórcy treści, którzy chcą dodać dźwięk do swoich treści, podcastów i audiobooków
- Youtuberzy, twórcy podcastów, blogerzy, freelancerzy, edytorzy wideo
- Firmy, działy marketingu, managerowie social mediów, freelancerzy do tworzenia materiałów firmowych i obsługi klienta
- Osoby z wadami wzroku lub zaburzeniami uczenia się, które wolą treści audio.
- Osoby uczące się języków obcych, które chcą poprawić swoją wymowę i umiejętności słuchania.
Jakie funkcje ma aplikacja Play.ht?
Aplikacja ma szereg funkcjonalności, które pozwalają użytkownikom na tworzenie nagrań z tekstu i które omawiamy poniżej.
Setki głosów i dziesiątki języków do wyboru
Do dyspozycji otrzymujemy ponad 900 głosów i akcentów w ponad 142 językach. Wiele głosów ma też swoje dodatkowe cechy, więc użytkownicy mogą dostosować je jeszcze bardziej do swoich potrzeb.
Polski język i różne głosy do wyboru
Znajdziemy też wsparcie dla polskiego języka, gdzie do wyboru mamy różne głosy męskie i żeńskie.
Odtwórz polski głos syntezatora mowy powyżej
Ultra realistyczne głosy
Nowością są ultra realistyczne głosy, których nie da się odróżnić od mowy ludzkiej. Póki co są dostępne tylko dla języka angielskiego i jego różnych akcentów. Są praktycznie nie do odróżnienia od ludzkiej mowy.
Standardowy głos
Ultra-realistyczny głos
Wiersz: The Eagle By Alfred, Lord Tennyson
Style wypowiedzi
Wiele głosów obsługuje style głosu, które pozwalają wybrać dodatkowy kontekst treści jak szept, rozmowa z klientem, wiadomości itp. Ta funkcja nie obsługuje niestety wszystkich języków i na razie nie jest dostępna dla języka polskiego.
Edycja tonu i tembru głosu
Dodatkowo możesz dostosować wysokość brzmienia tonu głosu i szybkość odtwarzania do własnych preferencji.
Edycja wymowy
Ponadto możliwe jest też dostosowanie wymowy poszczególnych słów, głosek i spółgłosek. Czasem zdarza się, że niektóre słowa i końcówki wyrazów są źle wypowiadane i należy dodać poprawne wypowiedzi, żeby dopracować model. Dzięki temu jesteśmy w stanie osiągnąć w pełni naturalne efekty wymowy.
Pauzy
W każdym momencie tekstu możemy dodać własną pauzę. Do wyboru mamy różne standardowe przerwy lub możemy też określić niestandardowe pauzy wedle własnego uznania.
Klonowanie głosu
Play.ht oferuje funkcję tzw. klonowania głosu, za pomocą której można zsyntetyzować dowolny głos. Tak, możesz przeczytać to zdanie ponownie. Trochę przerażające, ale jeśli stosowane w dobrym celu, otwiera multum możliwości.
Może być to przydatne dla różnych projektów, np. takich jak podcasty, gry wideo lub filmy. Należy zebrać i wgrać minimum 15 minut materiału (choć lepszy rezultat można uzyskać dodając około 2 do 3 godzin), żeby wyszkolić model, aby mówił w tym głosie. W ten sposób spreparowany głos będzie dostępny tylko dla Ciebie.
Wiele głosów w jednym pliku
Używanie wielu głosów w tym samym pliku umożliwia tworzenie naturalnych konwersacji bez konieczności późniejszej edycji i łączenia plików audio.
Import tekstu z adresu URL
Praktyczną funkcją jest możliwość importu całego artykuł podając właściwy adres internetowy. Jak widać można też liczyć na import z dokumentu PDF w niedalekiej przyszłości.
Nielimitowane odsłuchy i pobrania
Poszczególne fragmenty tekstu możemy odsłuchać po kolei bez obaw o zużycie naszych limitów w planie. Podgląd i odtworzenie dźwięku przed jego ostateczną konwersją do pliku, nie zabierze nam tokenów.
Wygenerowane pliki możemy też pobierać później bez ograniczeń.
Zarządzenie plikami na serwerze
Pliki audio możemy pogrupować w foldery i trzymać w oddzielnych projektach. Lista szkiców oraz wygenerowanych plików audio jest łatwo dostępna i czytelna. Możemy też wygodnie przeglądać dostępne głosy i ustawić ten domyślny.
Udźwiękowienie wideo
Jedną z nowych funkcji jest też możliwość wgrania pliku wideo i wygenerowanie mowy z tekstu, zsynchronizowane z nagraniem.
Udostępnianie i widgety
Gotowe pliki audio z wygenerowanym głosem możemy szybko udostępnić innym za pomocą unikalnego linku. Play.ht posiada odtwarzacze audio w formie widżetów, które można dostosować i osadzić na zewnętrznych stronach internetowych i blogach.
Sam wygląd możemy dostosować dobierając kolor główny oraz linki do udostępniania w kanałach społecznościowych.
Hosting podcastów
Na uwagę zasługuje opcja hostingu plików podcastów, które możemy dystrybuować za pomocą RSS na rożne platformy.
Eksport plików audio
Pliki audio możesz pobrać w formacie WAV lub MP3, dodatkowo istnieje możliwość dopasowania próbkowania – 8 kHz, 16kHz, 24 kHz oraz 48 kHz.
Prawa komercyjne i do transmisji
Korzystając z płatnych planów nie musisz się martwić o demonetyzację na YouTube, ani w innych mediach. Posiadasz prawa autorskie do stworzonych przez Ciebie nagrań audio.
Zarządzanie zespołem
W planach Team i Enterprise możemy również zarządzać wieloma użytkownikami i zespołem, co ułatwia pracę w większej grupie oraz firmie.
Integracje
Do dyspozycji otrzymujemy kilka możliwości integracji z zewnętrznymi usługami.
Wtyczka WordPress
Wtyczka umożliwia konwersję postów na blogu, artykułów i innych treści do ścieżek audio. Użytkownicy mogą odsłuchiwać treść dzięki osadzonemu odtwarzaczowi.
Wtyczka do przeglądarki Chrome
W przypadku, gdy jesteśmy twórcami treści na portalu Medium, może nas zainteresować możliwość integracji dzięki wtyczce do Chrome. Dzięki temu możemy udostępnić wersję audio opublikowanych tam naszych artykułów.
Osadzony kod JS
Możemy też po prostu wygenerować kod do osadzenia na stronie. Następnie wklejamy taki fragment kodu w pożądanym miejscu, aby automatycznie osadzić odtwarzacz z plikiem audio.
Analityka
Dzięki wbudowanemu panelowi do analityki możesz śledzić liczbę odsłuchanych plików, aktywność, pobrania i liczbę subskrybentów swoich widżetów audio.
API
Jeśli umiesz programować, możesz zintegrować narzędzie konwersji tekstu na mowę dzięki udostępnionemu API. Dzięki API możesz stworzyć własne aplikacje lub zautomatyzować różne procesy.
Jak widać aplikacja Play.ht oferuje zróżnicowaną gamę głosów i języków do wyboru, w tym także dla języka polskiego oraz szeregu innych funkcjonalności. Z setkami dostępnych opcji językowych i głosów oraz szeregiem praktycznych funkcji, możesz dopasować to rozwiązanie do wielu potrzeb. Dodatkowa opcja hostowania podcastów sprawia, że narzędzie to wyróżnia się na rynku.
Cennik Play.ht 2023
W ofercie dostępnych jest kilka planów cenowych, w tym jeden bezpłatny do zastosowań prywatnych. Płatne plany Professional i Premium pozwalają na szerokie zastosowanie w rożnych komercyjnych projektach, a plan Enterprise, wyceniany indywidualnie, oferuje wiele udogodnień i wsparcie techniczne oraz doradcze.
Funkcja | Plan darmowy | Professional | Premium | Enterprise |
---|---|---|---|---|
Cena | bezpłatny | 39 $ (-25% przy płatności za rok) | 99 $ (-25% przy płatności za rok) | wycena indywidualna |
Głosy | 900+ | 900+ | 900+, klonowanie głosu, dostosowanie wymowy | 900+, klonowanie głosu, dostosowanie wymowy |
Limit | 5000 słów/mc | 600k słów/rok | bez limitu | bez limitu |
Zastosowanie | prywatne z atrybucją | komercyjne | komercyjne | komercyjne |
Darmowa wersja Play.ht
Darmowa wersja usługi Play.ht zapewnia użytkownikom dostęp do podstawowych funkcji, które obejmują 5000 słów miesięcznie (20 000 znaków) oraz wiele głosów męskich i żeńskich. Ten plan jest świetną opcją dla osób, które chcą wypróbować i poeksperymentować z platformą zanim przejdą na wyższy plan. Możesz zatem bez obaw wypróbować Play.ht.
Bezpłatny plan sprawdzi się także świetnie dla osób, które potrzebują ścieżki głosowe audio na własny, niekomercyjny użytek. W darmowym planie nie możemy bowiem wykorzystywać wygenerowanych materiałów audio w celach komercyjnych i wymagana jest również atrybucja.
Alternatywy do Play.ht
Istnieją różne alternatywy dla Play.ht, które oferują podobne funkcje i możliwości. W zależności od konkretnych potrzeb i preferencji, możesz przyjrzeć się innym, zbliżonym usługom i wybrać najlepszą opcję dla siebie. Inne aplikacje do konwersji mowy na tekst to np.:
- NaturalReader
- Lovo.ai
- ElevenLabs Prime Voice AI
- WellSaid Labs
- Murf AI
- Listnr
Dodatkowo istnieje wiele różnych, zaawansowanych usług od czołowych gigantów technologicznych, które wymagają wiedzy programistycznej. W związku z tym nie są one tak przyjazne dla zwykłego użytkownika. Wspomnieć można tutaj chociażby Amazon Polly, który co ciekawe został zbudowany dzięki doświadczeniom polskiego rozwiązania Ivona. Dobrze nam znany głos z polskich dworców został wykupiony przez Amazon w 2013 roku i przemianowany na Alexa. Pośród konkurencyjnych rozwiązań znajdziemy usługi w ramach Google WavenNet, IBM Watson, czy Microsoft Azure.
Jednak szukając gotowego i łatwego do użycia rozwiązania, które chcielibyśmy używać na co dzień, pozostaje nam m.in. Play.ht. Przejdźmy zatem do jego oceny.
Nasza ocena Play.ht
Play.ht generuje wysokiej jakości pliki głosowe audio, które mogą być udostępniane lub wykorzystywane na różne sposoby. Choć niektóre głosy brzmią syntetycznie, te nowsze są dobrej jakości. Plany cenowe są rozsądne, a głos można dostosować, aby brzmiał naturalnie. Oczywiście największe wsparcie ma język angielski i przy najnowszych głosach nie da się odróżnić czy został on wygenerowany, czy wypowiedziany przez żywego lektora. Z polskim językiem można uzyskać zadowalające rezultaty i pewnie jego pełna naturalność to tylko kwestia czasu i rozwoju aplikacji. Warto zatem wypróbować to narzędzie.
Plusy
- Prosty i przejrzysty interfejs
- Wysoka jakość i naturalne brzmienie wielu głosów
- Szeroka paleta dostępnych głosów, języków i akcentów
- Dostępny język polski z wyborem wielu głosów męskich i żeńskich
- Języki i głosy są aktualizowane
- Możliwość dopasowania wymowy, tonu i wymowy
- Odsłuch plików audio przed ich ostatecznym wygenerowaniem
- Dostępne rożne formaty eksportu mp3 i wav
- Opcja hostingu podcastów
- Integracje z WordPress, Medium
- Łatwe i szybkie udostępnianie plików
- API
Minusy
- Może wymagać nauki i poznania dobrych praktyk, jeśli zależy nam na najwyższej jakości
- Mogą występować problemy z wymową różnych słów w mniej popularnych językach, w tym polskim
- Może wymagać trochę pracy i czasu, żeby uzyskać właściwe brzmienie problematycznych słów
- Nie wszystkie opcje są dostępne dla języka polskiego.
Wykorzystaj generator mowy do własnych celów
Generator mowy play.ht oferuje łatwe i relatywnie niedrogie rozwiązanie dla osób prywatnych i firm do tworzenia profesjonalnej jakości nagrań i treści audio. Możesz wygenerować realistyczne i naturalnie brzmiące głosy w wielu językach, oszczędzając czas i pieniądze na lektorów i studia nagraniowe.
Niezależnie od tego, czy potrzebujesz głosów do kursów e-learningowych, podcastów, czy filmów marketingowych, generator mowy Play.ht jest interesującym i godnym uwagi narzędziem do wzbogacania treści i angażowania odbiorców o nagrania audio.