wtorek, 9 kwietnia, 2024
spot_img
Strona głównaNarzędzia i programyAplikacja Xmind - najlepszy program do tworzenia map myśli online?

Aplikacja Xmind – najlepszy program do tworzenia map myśli online?

Czy miewasz problemy z uporządkowaniem swoich notatek, myśli lub koncepcji? Czy chaotyczne zapiski utrudniają dostrzeżenie obrazu całości i przyswojenie tematu?

Uporządkowanie notatek i różnych koncepcji projektowych może być trudne, a brak jasnej wizji zagadnienia może utrudniać pracę. Na szczęście istnieją dostępne w dzisiejszych czasach narzędzia, które pomagają w łatwy i skuteczny sposób zorganizować swoje myśli. Jeśli kiedykolwiek słyszeliście o mapach myśli, pewnie wiecie o ich zaletach.

Jedną z aplikacji do tworzenia map myśli online i nie tylko jest Xmind. To intuicyjne narzędzie, które umożliwia wizualne formułowanie nawet złożonych koncepcji. Czy Xmind to jednak najlepsze narzędzie do tworzenia map myśli? W artykule przyjrzymy się dokładniej tej aplikacji. Postaramy się przybliżyć jakie ma funkcje i czy jest najlepszym wyborem. Dzięki temu pomoże Ci to w decyzji czy warto z niej korzystać.

Co to jest mapa myśli?

Mapa myśli (ang. mind map) to narzędzie, które pomaga w wizualizacji myśli i łączeniu ich ze sobą w sposób strukturalny. Jest to metoda, która ujawnia związki między różnymi koncepcjami i ułatwia organizowanie informacji w przejrzysty sposób. O tym czym są mapy myśli przeczytasz w innym artykule.

Czym jest Xmind?

Xmind to narzędzie do tworzenia map myśli online i lokalnie, dzięki zainstalowanej aplikacji. Wersja uruchamiana w przeglądarce pozwala na dostęp do zapisanych projektów z dowolnego miejsca na świecie, o ile tylko mamy dostęp do internetu. Dodatkowo istnieje możliwość instalacji aplikacji lokalnie, co umożliwia pracę bez połączenia z siecią.

Aplikacja pozwala na wizualizację myśli i koncepcji w postaci graficznej. Dzięki temu możemy łatwiej porządkować nasze pomysły, przypominać sobie szczegóły oraz zobrazować złożone tematy. Mapy myśli są szczególnie przydatne i skuteczne w pracy projektowej, tworzeniu prezentacji oraz w procesie twórczym.

Xmind aplikacja do map myśli online i desktop

Dla kogo jest Xmind?

Xmind jest narzędziem, które może być wykorzystywane przez wiele osób z różnych branż i dziedzin. Aplikacja ta jest przydatna dla osób pracujących m.in. w projektach – zarówno w zespołach, jak i indywidualnie. Do spotkań, burzy mózgów, analiz. Tworzenie map myśli umożliwia nam łatwe organizowanie informacji w jednym miejscu w przejrzysty sposób.

Tego typu narzędzia mogą być wykorzystywany także przez osoby z branży edukacyjnej. Mapy myśli są wspaniałym narzędziem do nauki, szczególnie w przypadku złożonych tematów. Dzięki wizualizacji myśli, łatwiej jest zrozumieć, zapamiętać i powiązać ze sobą różne koncepcje oraz przypomnieć sobie szczegóły na temat danego zagadnienia.

Nie tylko osoby związane z pracą projektową czy edukacją mogą skorzystać z Xmind. Aplikacja ta może być również przydatna dla osób związanych z pracą twórczą, takich jak pisarze, graficy czy projektanci. Mapa myśli może służyć do tworzenia spójnej koncepcji, planowania akcji w danym dziele czy projektowania interfejsów użytkownika.

Xmind i mapy myśli można wykorzystać m.in. do:

  • planowania projektu
  • burzy mózgów
  • budowy schematów organizacyjnych
  • stworzenia persony marketingowej
  • poprawy doświadczeń i ścieżki klienta
  • tworzenia lejków sprzedażowych
  • projektowania struktury stron internetowych.

Narzędzia do map myśli mogą być praktyczne dla każdego, kto chce wizualnie organizować różne koncepcje.

Funkcjonalności Xmind

Xmind posiada wiele innych funkcji, które pomagają tworzyć mapy łatwo, szybko i z przyjemnością. Możemy tworzyć mapy myśli online, korzystając z aplikacji w przeglądarce oraz pobrać program na nasze urządzenie i zainstalować lokalnie. Wspierane są rożne platformy: Windows, Mac, Linux, Android i iOS, więc praktycznie aplikacja powinna działać na każdym urządzeniu. Lepiej jest pobrać i zainstalować Xmind lokalnie, bowiem wersja webowa nie posiada wszystkich funkcji.

Przyjrzyjmy się zatem funkcjom Xmind i co za za jej pomocą możemy zrobić.

Tworzenie map myśli

Podstawową funkcją i przeznaczeniem Xmind są oczywiście mapy myśli. Możemy tutaj tworzyć proste mapy oraz skomplikowane i rozbudowane projekty. Xmind nie ogranicza się tylko do tradycyjnych map myśli. Możemy w nim tworzyć różnego rodzaju diagramy i schematy jak np.:

  • Schematy logiczne
  • Osie czasu
  • Diagramy rybiej ości (diagram Ishikawy)
  • Schematy organizacyjne
  • Schematy szkieletowe
  • Macierze
  • Tabele
Xmind przykładowa mapa myśli
Xmind schemat rybiej ości diagram Ishikawy

Ponadto tworzoną mapę myśli możemy dostosować np. edytując kolory, fonty i grubość linii.

Xmind opcje edycji: wygląd, czcionki, grubości linii

Nalepki (stickers), ikony

W przyborniku mamy wiele ikonek i naklejek, dzięki którym nasza mapa myśli wygląda lepiej i przyjaźniej dla oka. 

Xmind stickery ikony do mapy myśli

Szablony map myśli

Do dyspozycji otrzymujemy bazę gotowych szablonów map myśli i innych diagramów. Są one pokategoryzowane w różne grupy i możemy pośród nich znaleźć zwykłą listę zakupów, plan zajęć edukacyjnych, linie fabularną opowieści, skrypt wideo, a także bardziej biznesowe zastosowania jak: analiza SWOT, analiza marketingowa, struktura organizacyjna firmy.

Xmind gotowe szablony map myśli i diagramów

Tworzenie konspektów

Równolegle do mapy myśli tworzony jest jej konspekt (ang. outliner), hierarchicznie uporządkowane drzewo z tematami i podtematami. Możemy też zacząć od konspektu i na jego podstawie stworzyć mapę myśli. W każdym momencie możemy szybko przełączyć widoki.

Xmind konspekt mapy myśli outliner

Łączenie map myśli

Jeśli chcesz możesz połączyć niezależne pliki w jeden, tworząc nową mapę myśli z uwzględnieniem zawartości z obydwu plików.

Wbudowany zrzut ekranu

W aplikacji desktopowej mamy możliwość skorzystania z wbudowanego narzędzia do zrzutu ekranu, jeśli chcemy szybko zapisać jakiś fragment ekranu i mapy myśli.

Xmind wbudowane narzędzie do zrzutu ekranu

Tryb prezentacji (Pitch mode)

W Xmind znajdziemy tryb prezentacji (pitch mode), który zamienia mapy myśli w pokazy slajdów. Slajdy są automatycznie generowane na podstawie naszej mapy myśli. Możliwe jest zastosowanie motywów do całego pokazu slajdów w dowolnym momencie bez konieczności ponownego dostosowywania zawartości.

Oprogramowanie umożliwia eksportowanie pokazu slajdów Pitch Mode wraz z motywami do formatów PowerPoint i PDF.

Xmind tryb prezentacji Pitch Mode

Tryb ZEN (ZEN mode), wersja pełnoekranowa

W aplikacji zainstalowanej na naszym urządzeniu możemy włączyć tryb ZEN, czyli wersję pełnoekranową z minimalnym przybornikiem narzędzi. Pozwala to maksymalnie skupić się na mapie myśli bez rozpraszających, zbędnych elementów.

Xmind tryb ZEN pełnoekranowa wersja programu

Notatki audio

Notatki audio są przydatnym narzędziem do przechwytywania informacji mówionych w różnych sytuacjach, takich jak spotkania i burze mózgów. Pliki audio zapewniają możliwość dodawania adnotacji do tematów bez konieczności pisania i pozwalają na łatwe nagrywanie, odtwarzanie i edycję plików audio w naszych mapach myśli i prezentacjach.

Xmind odtwarzaj notatki audio w mapie myśli
Xmind notatki audio w mapie myśli

Edytor własnych motywów

Jeśli chcemy stworzyć własny, unikalny wygląd mapy myśli, np. żeby dopasować do identyfikacji wizualnej marki, mamy również taką możliwość. Możesz stworzyć własne motywy, wybierając pożądane kolory i dopasowując wygląd do własnych preferencji.

Xmind tworzenie własnego stylu motywu

Wsparcie zapisu równań i formatu TeX/LaTeX

Wbudowane wsparcie poleceń matematycznych (i chemicznych) LaTeX umożliwia ich natychmiastowe przekształcanie w formuły.

Xmind zapis równań i wsparcie LaTeX

Import, udostępnianie i eksportowanie map myśli

Xmind obsługuje import z innych programów i formatów jak: MindManager, FreeMind, Lighten, MindNode, Markdown, OPML, TextBundle i Word (tylko Docx). Umożliwia także eksport projektów w formacie PDF, PNG, Markdown, Word, Excel, PowerPoint, OPML, i TextBundle.

Ponadto mamy możliwość udostępnienia projektu bezpośrednio za pomocą linku oraz dzięki wbudowanej opcji przy użyciu zewnętrznych platform jak np. Facebook, Twitter, Pinterest, Evernote. Możemy też osadzić nasza mapę myśli na stronie internetowej przy pomocy wygenerowanego kodu html <iframe>.

Xmind udostępnianie online

Niestety nie ma wbudowanej synchronizacji pomiędzy wersją webową i zainstalowaną u nas lokalnie na urządzeniu. Musimy ręcznie przesłać plik. Jakkolwiek możliwe jest podłączenie dysku w chmurze z poziomu aplikacji: Google Drive, Dropbox lun One Drive. Dzięki temu możemy synchronizować pliki pośrednio.

Stwórz mapę myśli z AI i ChatGPT

Dzięki funkcjonalności importu mapy na podstawie języka znaczników Markdown, możemy stworzyć mapę myśli za pomocą sztucznej inteligencji i ChatGPT. Markdown jest popularnym językiem formatowania plików tekstowych, powszechnie używanym w internecie. Wydaj polecenie ChatGPT, żeby stworzyć mapę na dany temat w języku Markdown, następnie zaimportuj plik w formacie .md do Xmind.

Przykładowa formuła może brzmieć następująco:

Oto Formuła mapy myśli:
Napisz mapę myśli w języku Markdown (MD).
Używaj zawsze właściwego formatowania języka Markdown z zachowaniem hierarchii i innych używanych znaczników do formatowania tekstu.
Mapa myśli ma dotyczyć tematu: [wpisz temat]
Rezultat musi być zwrócony jako fragment kodu (code snippet), nadający się bezpośrednio do skopiowania w języku Markdown.

Napisz "Formuła zapisana", jeśli polecenie jest zrozumiałe.
Jeśli formuła jest zrozumiała, zwróć przykładową Formułę z testowym tekstem.

Zwróć uwagę, że Formuła jest pisana z dużej litery. ChatGPT może nie zawsze dobrze używać formatowania Markdown, np. pomijając nagłówki. Wówczas warto doprecyzować i sprostować formułę, używając polecenia „Aktualizuj Formułę” i wydać potrzebne polecenia. Dobrym pomysłem może być przesłanie dokumentacji właściwego formatowania i wzorca.

Teraz chcąc stworzyć mapę myśli w Markdown wydajemy polecenie:

Użyj Formuły. Temat: "Strategia marketingowa nowego smaku lodów".

Rezultat po importowaniu do Xmind i drobnej modyfikacji indentacji (wcięcia), prezentujemy poniżej. Wciąż może być konieczne oznaczenie właściwych relacji między tematami, jednak udało nam się dość szybko przygotować dobry szkic strategii marketingowej. Teraz możesz szybko zrobić prezentację wykorzystując wcześniej opisaną funkcję Pitch.

Pamiętaj, że przygotowane w ten sposób mapy myśli maja charakter bardziej linearny niż, gdyby zostały stworzone przez ludzki umysł. Jedne tematy będą się bardziej nadawać niż inne, w przypadku generowania ich przez AI. Mimo wszystko jest to dobry punkt wyjścia do stworzenia własnej mapy myśli.

Xmind mapa myśli z chatgpt i AI konspekt
Xmind mapa myśli z chatgpt i AI

Podsumowując funkcjonalności Xmind skupiają się na tworzeniu map myśli i ich prezentacji. Narzędzie umożliwia dodawanie różnych rodzajów elementów, takich jak obrazy, ikony, hiperłącza, dokumenty oraz ustawienia różnych stylów graficznych. Xmind oferuje także możliwość udostępnienia naszych map myśli innym użytkownikom, co ułatwia pracę zespołową oraz daje możliwość współpracy i wymiany pomysłów.

Cennik Xmind

Xmind posiada kilka ofert w planie cenowym. Podstawowo oferuje dwa warianty: wersja płatna i bezpłatna. Wersja bezpłatna posiada różne ograniczenia, natomiast decydując się na wersję płatną mamy do dyspozycji dwa modele subskrypcji: płatność roczna lub miesięczna. W przypadku zespołów i potrzeby posiadania funkcjonalności admina, możemy skorzystać z wersji dla zespołów, która jest nieznacznie tańsza. Płatna subskrypcja uprawnia do instalacji na 5 urządzeniach.

Użyj Xmind, aby uczyć się nowych rzeczy, zapamiętywać informacje i być kreatywnym! Odbierz 15% zniżki klikając przycisk lub podaj kod INNOVA15 składając zamówienie na oficjalnej stronie!

Odbierz 15% zniżki

Ponadto dostępny jest plan Enterprise, wyceniany indywidualnie i dostosowywany do indywidualnych potrzeb.

Dla osób związanych z edukacją lub NGO oferowane są preferencyjne warunki.

PakietDarmowyPłatnyTeamDla edukacjiDla NGOEnterprise
CenaBezpłatnie4,99$/mc (59,99$) za rok, 5,99$ /mc53,99$ za rok34,99$ za rok41,99$ za rokwycena indywidualna

Plan darmowy

Plan darmowy Xmind oferuje podstawowe funkcjonalności w pełni bezpłatnie. Możemy tworzyć mapy myśli i korzystać z wielu szablonów. Plan darmowy posiada znak wodny i nie będziemy mieć w nim dostępu do kilku praktycznych funkcji, jak np. hasło (w wersji desktop, w webowej wciąż możemy dodać hasło udostępnionego pliku), własne motywy, notatki głosowe, wszystkie opcje eksportu.

Jeśli jednak potrzebujesz podstawowych funkcjonalności lub chcesz wypróbować program, to plan darmowy jest dobrą opcją.

Werdykt i nasza opinia o programie Xmind

Xmind to aplikacja do tworzenia map myśli i różnych struktur wizualnych, która cieszy się popularnością wśród użytkowników na całym świecie. Z programu wg twórców korzysta ponad 100 mln osób. Posiada wiele przydatnych funkcji oraz intuicyjny interfejs, który umożliwia łatwe i przyjemne tworzenie projektów. To aplikacja przede wszystkim do map myśli i dla każdego kto szuka takiego narzędzia, Xmind jest godnym polecenia programem.

Zalety

  • Prosty i intuicyjny interfejs użytkownika, który ułatwia tworzenie map myśli.
  • Dostępny na różne systemy Mac, Windows i Linux, Android, iOS.
  • Biblioteka ikon, grafik i innych elementów umożliwia urozmaicenie mapy.
  • Dostępność różnych szablonów, które ułatwiają tworzenie mapy, nawet dla początkujących użytkowników.
  • Możliwość dostosowania kolorów, czcionek i stylów linii do indywidualnych potrzeb i upodobań.
  • Wysoka popularność sprawia, że istnieje wiele poradników jak korzystać z programu.
  • Opcja tworzenia prostych lub bardziej złożonych map myśli, w zależności od potrzeb użytkownika.
  • Łatwe udostępnianie i prezentowanie map myśli dzięki trybowi prezentacji.
  • Prosty plan cenowy i preferencyjne warunki dla sektora edukacji i NGO.
  • Możliwość eksportowania map myśli do różnych formatów, w tym plików PDF lub PNG.

Wady

  • Brak automatycznej synchronizacji między urządzeniami. Konieczne jest podłączenie Google Drive, Dropbox lub One Drive.
  • Podczas tworzenia bardzo dużych map myśli może działać wolniej.
  • Niektóre opcje eksportowania i importowania mogą prowadzić do utraty elementów i formatowania.
  • XMind nie posiada wszystkich funkcji XMind 8 Pro.
  • Brak języka polskiego.

Jaka jest różnica między Xmind i XMind 8 Pro?

Xmind jest kontynuacją dobrze znanego programu do map myśli XMind 8 pro. Najnowsza wersja została całkowicie przepisana i zawiera zupełnie nowy design. Nowy Xmind jest oparty na subskrypcji, podczas gdy XMind 8 Pro posiada klucz licencyjny na zasadzie lifetime deal. Ich funkcje i wygląd trochę się różnią. Xmind jest flagowym produktem jego twórców, które będzie rozwijany w modelu subskrypcyjnym.

Alternatywy

Istnieje wiele alternatyw dla Xmind, które mogą być także skuteczne w tworzeniu map myśli. Oto kilka z nich:

  • MindMeister
  • MindManager
  • Coggle
  • Creately
  • Mindomo

Istnieje wiele alternatyw dla Xmind, ale każde narzędzie może służyć innym celom i posiadać trochę inne funkcjonalności. Niektórzy do tworzenia map myśli, korzystają np. z programu Canva, który ma szereg innych zastosowań. Dlatego warto przetestować różne narzędzia i wybrać te, które najlepiej pasują do indywidualnych potrzeb.

Twórz mapy myśli online i organizuj swoje notatki

Xmind to aplikacja do map myśli online, która może pomóc każdemu w organizowaniu swoich pomysłów i projektów. Jest łatwa w użytkowaniu i oferuje wiele funkcji, takich jak tryb prezentacji i udostępnianie map myśli. Dzięki Xmind możesz z wizualnie organizować pomysły, idee, notatki, planować zadania a także dzielić się nimi z innymi, wykorzystując mapy myśli w codziennej pracy lub nauce. Skorzystaj z wersji próbnej Xmind, żeby lepiej zorganizować swoją pracę przy pomocy wizualnych treści.

Użyj Xmind, aby uczyć się nowych rzeczy, zapamiętywać informacje i być kreatywnym! Odbierz 15% zniżki klikając przycisk lub podaj kod INNOVA15 składając zamówienie na oficjalnej stronie!

Odbierz 15% zniżki

Redakcja Jobleer
Redakcja Jobleerhttps://www.jobleer.pl
W jobleer.pl pomagamy w osiągnięciu sukcesu zawodowego poprzez omawianie trendów technologicznych, wskazówek dotyczących pracy i kariery w Polsce i za granicą. Wierzymy, że dostęp do jakościowej wiedzy, zasobów i kursów ma kluczowe znaczenie dla wydajności pracy, lepszych możliwości i rozwoju kariery.
Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!

Popularne

zapis na newsletter i akademia jobleer

🚀 Odkryj moc AI w Twoim biznesie - w praktyce!

Newsletter, który jest bezpłatnym, praktycznym mini-kursem AI dla Przedsiębiorców! 🎓 Odkryj:

✍️ Tworzenie tekstów z AI
🎯 AI w marketingu strategicznym
🗣️ Sekrety ChatGPT
🤖 Chatboty AI w obsłudze Klienta
👩‍💼 Dedykowani asystenci AI
🎨 Sprawne tworzenie grafik
⚙️ Automatyzuj z no code

Sprawdź skrzynkę email i potwierdź subskrybcję klikając w link!