piątek, 24 maja, 2024
spot_img
Strona głównaPorady dla przedsiębiorcyKoło Życia - czym jest i jak może pomóc w życiu prywatnym...

Koło Życia – czym jest i jak może pomóc w życiu prywatnym i zawodowym? (the wheel of life)

Koło Życia (ang. The Wheel of Life) to znana i bardzo ceniona metoda coachingowa. Pozwala dokładnie przyjrzeć się różnym obszarom swojego życia i ocenić poziom satysfakcji z każdego z nich. Chcesz dokładnie przyjrzeć się temu jak wygląda Twoje życie i sprawdzić, które jego obszary warto poprawić? Koniecznie sprawdź, na czym dokładnie polega Koło Życia i jak pracować z tą metodą!

Koło Życia – na czym polega ta metoda coachingowa? 

Metodę zwaną dzisiaj jako The Wheel of Life wykorzystywano już w latach 70. XX wieku. W dużych amerykańskich korporacjach służyła ona do sprawdzenia efektywności pracy poszczególnych zespołów oraz określenia konkretnych obszarów, które wymagają poprawy. 

Obecnie jest przede wszystkim metodą coachingową nierzadko wykorzystywaną również w terapii indywidualnej. Pozwala spojrzeć na wiele aspektów swojego życia z lotu ptaka i obiektywnie wyróżnić te, które powodują, że czujesz się niespełniony lub nieszczęśliwy.

Metoda Koła Życia jest ćwiczeniem wizualnym. Polega na wybraniu kilku (najczęściej 8-10) sfer życia lub wartości i naniesieniu ich na narysowane koło. Każda z nich obrazuje konkretny fragment okręgu i musi zostać przez Ciebie oceniona w skali od 1 do 10.

Przyjmijmy, że środek koła to zero a skala wzrasta w stronę brzegów okręgu. Jeśli patrząc na dany obszar, myślisz o tym, że jest beznadziejnie, oceń  go na 1. Z kolei jeśli w danym obszarze odczuwasz dużą satysfakcję i Twój poziom zadowolenia jest wysoki, możesz wystawić mu dziesiątkę. 

Przykładowe kategorie do Koła Życia

Na Kole Życia trzeba umieścić konkretne kategorie. Na początku można jednak mieć wątpliwości, które naprawdę warto wybrać. Wiele osób zastanawia się, jakie obszary życia umieścić na rysunku. Istnieje kilka gotowych schematów, jednak musisz pamiętać, że najważniejsze jest to, co najbardziej liczy się w Twoim życiu. W pierwszej kolejności pomyśl o tych aspektach, które są dla Ciebie najbardziej istotne. Tylko w ten sposób będziesz mógł określić swój poziom zadowolenia z tej sfery życia.

Poniżej przedstawimy kilka przykładowych kategorii, którymi możesz się zainspirować. 

  • Życie rodzinne/małżeńskie
  • Finanse
  • Kariera/życie zawodowe
  • Religia/duchowość
  • Czas wolny/hobby
  • Relacje z przyjaciółmi/znajomymi
  • Rozwój osobisty/nauka
  • Zdrowie/kondycja fizyczna
  • Działalność społeczna/charytatywna
  • Życie kulturowe

Oczywiście podane wyżej przykłady są bardzo ogólny. Twoje własne koło może wyglądać tak, jak chcesz a ilość kategorii można dowolnie modyfikować. Ważne jest to, że każdy obszar odpowiada za istotną dla Ciebie część życia. 

Jak pracować z Kołem Życia? 

Najważniejszym elementem pracy z tą metodą coachingową jest szczera ocena każdego z wyszczególnionych obszarów. Kiedy będziesz jej dokonywać weź pod uwagę swój poziom satysfakcji. Zastanów się, czy obecny stan rzeczy odpowiada temu, co naprawdę chciałbyś osiągnąć. 

Kiedy już dokonasz oceny przyjrzyj się rysunkowi. Zwróć szczególną uwagę na te obszary, które oceniłeś na mniej niż 5 punktów. Każdy z nas dąży do tego, aby zachować harmonię pomiędzy poszczególnymi aspektami swojego życia. Pełnimy różne role społeczne, jednak zachowanie równowagi pomiędzy nimi wymaga pracy i ustalenia konkretnych celów. 

Zastanów się, które ze sposobów działania w obszarach ocenionych nisko możesz przenieść do tych, które oceniasz znacznie niżej. Być może poprawa tych najgorszych jest prostsza, niż myślałeś. Spójrz na obszary, w których odczuwasz niski poziom satysfakcji i wybierz 1-2 realne cele poprawy każdego z nich. Oczywiście możesz zapytać o zdanie bliskich Ci osób. Często spojrzenie z boku wnosi bardzo wiele w nasze własne postrzeganie rzeczywistości. 

Ćwiczenie z Kołem Życia warto powtarzać regularnie. W zależności od własnych potrzeb – raz na miesiąc, raz na dwa tygodnie lub nawet częściej. Dzięki temu będziesz mógł obserwować zmiany w odczuwaniu satysfakcji z poszczególnych aspektów życia. 

Jakie są zalety korzystania z Koła Życia?

Regularna praca z metodą The Wheel of Life jest w stanie przynieść bardzo wiele realnych korzyści. Przede wszystkim pomaga zidentyfikować te obszary naszego życia, które wymagają większej lub mniejszej poprawy. Wystawiając sobie wysoką lub niską ocenę możesz postawić realne cele na drodze do zwiększenia satysfakcji. 

To jednak nie wszystko. Ta metoda jest bardzo skuteczną pomocą w ustalaniu priorytetów. Rozpisując i oceniając poszczególne obszary i aspekty swojego życia możesz dostrzec, które z nich były zaniedbywane, a którym poświęcałeś zdecydowanie zbyt dużo czasu i energii. Finalnie praca z Kołem Życia może doprowadzić do uzyskania realnej równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. 

Wyraźne określenie celów i działań w kierunku zmiany w poszczególnych obszarach naszego życia to doskonały sposób do podniesienia własnej motywacji. Właśnie dlatego metoda Koła nierzadko prowadzi do zwiększenia ogólnej satysfakcji i radości z życia. 

Kto powinien ćwiczyć z Kołem Życia? 

Ćwiczenia z metodą The Wheel of Life może wykonywać każdy z nas. Jej ogólne założenia są na tyle proste, że poradzi sobie z nimi nawet osoba, która do tej pory nie miała żadnego doświadczenia z coachingiem. Oczywiście wiele osób decyduje się na pracę pod opieką profesjonalisty – coacha albo terapeuty. Na początku można jednak spróbować tej metody w domu, na własną rękę. Dobrym pomysłem może okazać się również praca w parze z partnerem lub inną bliską osobą. 

Opisywane narzędzie może być szczególnie skuteczne w przypadku osób, które na co dzień odczuwają frustrację i niezadowolenie z jednego lub kilku aspektów swojego życia. Praca z Kołem Życia daje narzędzia do identyfikacji problemów i motywuje do ich umiejętnego rozwiązywania.

W internecie dostępne są schematy kół w różnych kolorach i o ciekawej estetyce. Pamiętaj, że to jest jednak drugorzędna kwestia. Do wykonania własnego Koła nie potrzeba niczego więcej poza kartką papieru i ołówkiem. Najważniejsze jest to, aby szczerze przed samym sobą wyodrębnić i ocenić poszczególne obszary życia. Na ten podstawie będziesz mógł budować pozytywne zmiany w przyszłości.

Wskazówki, jak w pełni wykorzystać Koło Życia.

Aby jak najlepiej wykorzystać koło życia jako narzędzie samooceny, warto przestrzegać kilku prostych wskazówek.

Przede wszystkim, pamiętaj, że szczerze oceniając każdą kategorię, osiągniesz najlepsze rezultaty. Narzędzie to ma na celu pomóc Ci zidentyfikować obszary Twojego życia, które wymagają poprawy, dlatego ważne jest, aby być szczerym w ocenie każdej kategorii.

Kolejnym ważnym elementem jest regularna ocena Twojego koła życia. Pamiętaj, że życie jest ciągłą zmianą, a Twoje priorytety również mogą ulec zmianie. Dlatego ważne jest, aby okresowo przeglądać swoje koło życia i uaktualniać je, aby dokładnie odzwierciedlało Twoją aktualną sytuację.

Ostatnią ważną wskazówką jest używanie koła życia jako przewodnika, a nie jako rozwiązania. Ważne jest podejmowanie działań w celu poprawy obszarów, w których potrzebujesz poprawy, zamiast polegać wyłącznie na wizualnej reprezentacji koła. Dlatego też, po oszacowaniu swojego koła życia, postaraj się działać proaktywnie i regularnie aktualizować swoje cele w celu osiągnięcia bardziej zbilansowanego i satysfakcjonującego życia. Dodatkowo warto uzupełnić to ćwiczenie innymi narzędziami jak np. Test Gallupa i jego alternatywy.

Wykorzystaj narzędzia AI np. ChatGPT do usprawnienia procesu coachingowego

Dzięki narzędziom AI, takim jak ChatGPT możesz przeprowadzić tę ocenę różnych obszarów życia i identyfikację obszarów wymagających rozwoju i poprawy w bardziej usprawniony i wydajny sposób. Wystarczy odpowiedzieć na serię pytań dotyczących różnych obszarów swojego życia, takich jak kariera, relacje, zdrowie i finanse, a sztuczna inteligencja wygeneruje spersonalizowany raport podkreślający mocne strony i obszary, które mogą wymagać większej uwagi. Może to pomóc w osiągnięciu większej harmonii i równowagi w życiu osobistym i zawodowym.

Redakcja Jobleer
Redakcja Jobleerhttps://www.jobleer.pl
W jobleer.pl pomagamy w osiągnięciu sukcesu zawodowego poprzez omawianie trendów technologicznych, wskazówek dotyczących pracy i kariery w Polsce i za granicą. Wierzymy, że dostęp do jakościowej wiedzy, zasobów i kursów ma kluczowe znaczenie dla wydajności pracy, lepszych możliwości i rozwoju kariery.
Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!

Popularne

zapis na newsletter i akademia jobleer

🚀 Odkryj moc AI w Twoim biznesie - w praktyce!

Newsletter, który jest bezpłatnym, praktycznym mini-kursem AI dla Przedsiębiorców! 🎓 Odkryj:

✍️ Tworzenie tekstów z AI
🎯 AI w marketingu strategicznym
🗣️ Sekrety ChatGPT
🤖 Chatboty AI w obsłudze Klienta
👩‍💼 Dedykowani asystenci AI
🎨 Sprawne tworzenie grafik
⚙️ Automatyzuj z no code

Sprawdź skrzynkę email i potwierdź subskrybcję klikając w link!